Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse jak założyć profil zaufany przez bank

Jak założyć profil zaufany przez bank?

Data publikacji 7 lutego 2023


Wiele spraw urzędowych można dziś załatwiać bez konieczności opuszczania domu, korzystając w tym celu z Internetu oraz możliwości, jakie stwarza. Cel ten można osiągnąć dzięki profilowi zaufanemu – ułatwiającemu życie, a przy tym bezpłatnemu. Oczywiście, korzystanie z niego staje się możliwe jedynie po jego wcześniejszym założeniu. Czas więc zadać sobie pytanie o to, jak to zrobić.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • profil zaufany – co to takiego?
  • profil zaufany zakładany przez bank
  • profil zaufany krok po kroku
  • profil zaufany przez bank – co jeszcze należy wiedzieć?

Profil zaufany – co to takiego?

Jeszcze zanim postaramy się odpowiedzieć na pytanie o to, jak założyć profil zaufany przez bank, powinniśmy postarać się zrozumieć, czym właściwie jest to narzędzie i co sprawia, że cieszy się dziś ono tak dużą popularnością. Profil zaufany jest najczęściej definiowany jako bezpłatne narzędzie, które powstało, aby realizować dwa zadania. To właśnie dzięki niemu możemy potwierdzić w Internecie naszą tożsamość. Profil zaufany pozwala też na składanie tak zwanego podpisu zaufanego będącego naszą oficjalną sygnaturą. W profilu zaufanym znajdują się więc najważniejsze informacje na nasz temat. To wirtualny odpowiednik odręcznie wykonanego podpisu.

Profil zaufany zakładany przez bank

Choć profil zaufany można założyć na kilka sposobów, opcja przewidująca skorzystanie z możliwości jakie stwarza bank wydaje się najbardziej atrakcyjna. Metoda ta jest powszechnie wykorzystywana, jest przy tym chwalona za wysoki poziom bezpieczeństwa przy niskim poziomie skomplikowania. Oczywiście, jeszcze zanim zaczniemy przymierzać się do założenia profilu zaufanego przez bank upewnijmy się, że ten, w którym mamy konto, dopuszcza taką możliwość. Zwykle informacje na ten temat znajdują się na stronie internetowej banku. Można jednak uzyskać je także dzwoniąc na infolinię.

Profil zaufany krok po kroku

Założenie profilu zaufanego przez bank zwykle nie jest skomplikowane. Co więcej, choć opcję taką poleca nam szereg instytucji, zwykle musimy ograniczyć się do wykonania zbliżonych czynności. Pierwszym krokiem jest zalogowanie się czy to na konto bankowe, czy to do aplikacji mobilnej. Wśród wielu dostępnych opcji szybko powinniśmy znaleźć formularz umożliwiający nam założenie profilu zaufanego. Kolejne kroki mogą się nieznacznie różnić, zawsze jednak procedurę kończy wpisanie kodu, który otrzymamy w wiadomości SMS-owej bezpośrednio na nasz telefon.

Profil zaufany przez bank – co jeszcze należy wiedzieć?

Osoby, które zastanawiają się nad założeniem profilu zaufanego, powinny pamiętać o tym, że przyda się im posiadanie adresu mailowego. Jest on niezbędny przy potwierdzeniu operacji. To tam będą też trafiać informacje o profilu zaufanym. Warto też pamiętać o tym, że zakładając profil zaufany w każdej chwili możemy z niego zrezygnować. Unieważnienie profilu nie oznacza jednak usunięcia konta. Tę ostatnią czynność musimy wykonać samodzielnie, ponownie korzystając ze szczegółowych instrukcji. Sam profil zaufany nie jest dedykowany jedynie osobom pełnoletnim. Może korzystać z niego każdy, kto posiada numer PESEL, ukończony trzynasty rok życia oraz dysponuje pełną lub ograniczoną zdolnością do czynności prawnych. W przypadku dziecka profil zaufany jest zakładany przez jego rodziców.

Redakcja maxksiegowosc.pl

Redakcja "MaxKsięgowość" jest polskim portalem internetowym, który specjalizuje się w tematyce związanej z biznesem, finansami, pracą, prawem oraz rozwojem osobistym. Portal ten jest skierowany głównie do osób zainteresowanych zagadnieniami związanymi z rachunkowością, księgowością, zarządzaniem finansami oraz prowadzeniem działalności gospodarczej. Redakcja "MaxKsięgowość" dostarcza czytelnikom aktualne informacje, porady praktyczne oraz analizy dotyczące najważniejszych zagadnień z zakresu finansów osobistych, biznesowych oraz prawa pracy. Jej celem jest pomoc w podejmowaniu świadomych decyzji zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?