Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca ile zarabia kelner

Ile zarabia kelner i jak nim zostać?

Data publikacji 7 lutego 2023


W różnego rodzaju filmach i serialach pochodzących z Ameryki bardzo często na ekranie przedstawiany jest kelner. Najczęściej pojawia się on w odniesieniu do pozostawiania mu napiwku za jego usługi, co może rodzić przekonanie, że jest to dobrze płatny zawód. Ile zarabia kelner w Polsce i jak nim można zostać? Czy faktycznie warto zainteresować się tym zawodem?

Kim jest kelner?

Zanim jednak przejdzie się do omawiania tego, ile konkretnie zarabia kelner, warto najpierw zastanowić się nad tym, kim on jest i jakie są jego podstawowe obowiązkowi. Następnie przejść trzeba do omówienia kwestii predyspozycji do bycia kelnerem. Czy każdy może nim zostać?
Kim jest kelner? Jest to osoba, której głównym zadaniem w pracy jest obsługa gości w restauracji, lecz także w kawiarni, pubie, barze i innych lokalach gastronomicznych.

Zakres obowiązków kelnera

Kolejną sprawą, o której trzeba się dowiedzieć w zakresie analizowania tego zawodu, to co dokładnie należy do obowiązków kelnera. Jakie są jego codzienne zadania, które musi wykonywać?
Jak już wcześniej zostało to wspomniane, kelner to osoba, która pracuje np. w restauracji. Jego głównym zadaniem jest obsługa odwiedzających ją gości. Mowa tu jest więc o przedstawieniu menu, przekazywaniu informacji kucharzowi, a także przynoszeniu zamawianych pozycji z menu, czyli jedzenia i napojów.
Wiedzieć trzeba, że część gości może potrzebować pomocy podczas wybierania dań. Kelner musi znać je wszystkie na wylot, aby mógł np. polecić coś osobie z alergiami.
Na sam koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że zadaniem kelnera jest witanie gości wchodzących do restauracji, pomoc w zakresie realizacji rezerwacji czy też oczywiście wskazywanie konkretnego stolika. Na koniec wspomnieć trzeba o pożegnaniu gości ich przy wychodzeniu.

Kto może zostać kelner?

Często wiele osób zastanawia się nad tym, kto tak naprawdę może zostać kelnerem. Czy jest to zawód dla każdego? Jak się okazuje, istnieją dwie krytycznie ważne sprawy i których trzeba pamiętać przed obraniem takiej ścieżki kariery — wiedzieć trzeba o odpowiednich predyspozycjach charakteru, lecz także o wykształceniu.
Jakimi cechami charakteru powinien wyróżniać się dobry kelner? Przede wszystkim musi on być spokojny i opanowany. Co więcej, dobry kelner powinien być szczegółowy, wręcz drobiazgowy i bardzo sumienny. Na koniec wspomnieć trzeba, że musi charakteryzować się doskonałą komunikatywnością.
Jeśli natomiast chodzi o wykształcenie, to jest ono wymagane w naprawdę dobrych i eleganckich restauracjach. Wymagają one skończonych szkół średnich, a często także wyższych ukierunkowanych na ten zawód. Do mniejszych restauracji, pubów i barów takie wykształcenie na ogół nie jest potrzebne.

Na jakie zarobki może liczyć kelner?

Warto przejść na sam koniec do najważniejszego zagadnienia, czyi ile tak właściwie zarabia kelner. Na jakie zarobki można liczyć? Oczywiście wiedzieć trzeba, że wszystko wynika z rodzaju zawartej umowy, od konkretnego miasta i restauracji. Przyjmuje się jednak, że zwykle kelner zarabia około 2000 złotych netto miesięcznie. Nie jest to duża kwota, lecz z drugiej strony należy mieć na uwadze wspominane na samym początku napiwki, które są w stanie znacznie podnieść wynagrodzenie.

Redakcja maxksiegowosc.pl

Redakcja "MaxKsięgowość" jest polskim portalem internetowym, który specjalizuje się w tematyce związanej z biznesem, finansami, pracą, prawem oraz rozwojem osobistym. Portal ten jest skierowany głównie do osób zainteresowanych zagadnieniami związanymi z rachunkowością, księgowością, zarządzaniem finansami oraz prowadzeniem działalności gospodarczej. Redakcja "MaxKsięgowość" dostarcza czytelnikom aktualne informacje, porady praktyczne oraz analizy dotyczące najważniejszych zagadnień z zakresu finansów osobistych, biznesowych oraz prawa pracy. Jej celem jest pomoc w podejmowaniu świadomych decyzji zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?