Strona główna
Prawo
Tutaj jesteś
Prawo komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Data publikacji 29 kwietnia 2023


Czasem w życiu człowieka następuje taka chwila, gdy traci on stałe zatrudnienie i pozostaje bez środków do życia. Jak się jednak okazuje, nie jest on pozostawiany sam sobie, lecz może liczyć na pomoc państwa i społeczeństwa. Mowa wtedy o wypłacaniu zasiłku dla bezrobotnych. Czym jest taka zapomoga, na jakich warunkach się ją otrzymuje, a przede wszystkim komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Kto może dostać zasiłek dla bezrobotnych?

Zanim przejdzie się do szczegółowego omawiania tego, na jakich zasadach wypłacany jest zasiłek dla bezrobotnych, czy też ile on obecnie wynosi, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, kto w ogóle może go dostać. Czy trzeba spełniać jakieś konkretnie kryteria, aby otrzymywać taki zasiłek?
Kto może skorzystać z tego rodzaju pomocy? Jak się okazuje, zasiłek dla bezrobotnych przysługuje wszystkim tym osobom, które straciły swoje zatrudnienie, a następnie zarejestrowały się w swoim urzędzie pracy. Na tym jednak nie koniec, ponieważ do rozpoczęcia wypłacania zasiłku konieczne jest przedstawienie także dowodu na to, że przez 365 dni w ciągu ostatnich 18 miesięcy pozostawało się zatrudnionym i otrzymywało się za swoją pracę wynagrodzenie na poziomie przynajmniej minimalnej pensji.

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych?

Skoro wiadomo już komu tak właściwie przysługuje tego rodzaju zasiłek, trzeba się teraz dowiedzieć, na jaką konkretnie pomoc można liczyć. Ile dokładnie wynosi ten zasiłek?
Być może nie każdy o tym wie, lecz podzielony jest on na trzy progi, które cechują się różną stawką pieniężną. Podstawowym progiem jest zasiłek 100%, który przysługuje osobom mającym udokumentowany staż pracy na poziomie od 5 do 20 lat. W tym wypadku mogą one liczyć na pełną przewidzianą w danym roku kwotę pieniędzy.
Do drugiego progu zaliczają się te osoby, które przepracowały więcej niż 20 lat. Otrzymają one po utracie pracy 120% stawki zasiłku. Są również i takie osoby, które nie przepracowały jeszcze 5 lat i wtedy w wyniku utraty pracy dostaną one 80% podstawowej stawki zasiłku.

Jakie formalności trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

Na wstępie wspominane zostało, że do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych konieczne jest udanie się do okolicznego urzędu pracy i zarejestrowanie się w nim. Co to jednak dokładnie oznacza? Jakie konkretnie formalności trzeba załatwić, aby uzyskać status bezrobotnego, któremu przysługiwać będzie zasiłek?
Podstawową sprawą, od której trzeba zacząć, jest wymienienie wszystkich wymaganych dokumentów, które trzeba ze sobą mieć. Oczywiście podstawą jest dowód osobisty, świadectwo ukończenia szkoły, dyplomy potwierdzające dodatkowe kwalifikacje, a także świadectwo pracy. Jeśli prowadziło się wcześniej firmę, należy dodatkowo mieć ze sobą zaświadczenie o wykreśleniu z ewidencji lub zawieszenie wpisu.
Po złożeniu tych wszystkich dokumentów w możliwie najkrótszym terminie powinno się z urzędu pracy otrzymać wiadomość potwierdzającą otrzymanie statusu osoby bezrobotnej wraz z przysługującym zasiłkiem.

Redakcja maxksiegowosc.pl

Redakcja "MaxKsięgowość" jest polskim portalem internetowym, który specjalizuje się w tematyce związanej z biznesem, finansami, pracą, prawem oraz rozwojem osobistym. Portal ten jest skierowany głównie do osób zainteresowanych zagadnieniami związanymi z rachunkowością, księgowością, zarządzaniem finansami oraz prowadzeniem działalności gospodarczej. Redakcja "MaxKsięgowość" dostarcza czytelnikom aktualne informacje, porady praktyczne oraz analizy dotyczące najważniejszych zagadnień z zakresu finansów osobistych, biznesowych oraz prawa pracy. Jej celem jest pomoc w podejmowaniu świadomych decyzji zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?