Strona główna
Prawo
Tutaj jesteś
Prawo co to jest kapitał początkowy

Co to jest kapitał początkowy?

Data publikacji 8 lutego 2023


Przejście na emeryturę to ogromna zmiana w życiu każdego człowieka. Po wielu latach pracy w końcu można zacząć korzystać ze swoich odkładanych wcześniej składek i cieszyć się spokojnym życiem seniora. Przed przejściem na emeryturę trzeba spełnić kilka bardzo ważnych formalności. Często w takiej sytuacji pojawia się temat kapitału początkowego. Co to jest i co powinno się o tym wiedzieć?

Czym jest kapitał początkowy?

Zanim przejdzie się do analizowania nieco bardziej skomplikowanych zagadnień od strony kapitału początkowego, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, czym on tak w ogóle jest. Co to jest kapitał początkowy?
Jak się okazuje, jest to odtworzona kwota składek przeznaczonych na ubezpieczenie emerytalne, które wpłacone zostały przed 1 stycznia 1999 roku. Dlaczego jest to tak ważne? Przed tym okresem Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie był zobowiązany do prowadzenia indywidualnego konta ubezpieczonego. Oznacza to, że nie ma możliwości sprawdzenia, ile dokładnie składek zostało za daną osobę odprowadzonych. Przyjęto więc system, wedle którego ZUS obliczy wkład w postaci składek na podstawie stażu pracy, a także otrzymywanych zarobków. Jest to niezwykle istotna sprawa, ponieważ wysokość kapitału początkowego wpływa na wypłacane później emerytury. Nic więc dziwnego, że wiele osób interesuje się tym, jakie lata do kapitału początkowego są zaliczane.

Kto powinien zainteresować się kapitałem początkowym?

Skoro wiadomo już, czym jest kapitał początkowy w ZUS, warto się teraz dowiedzieć, kto dokładnie powinien się tym tematem mocniej zainteresować. Kogo on dotyczy w pierwszej kolejności?
Jak się okazuje, Zakład Ubezpieczeń Społecznych kapitał początkowy ustali wszystkim tym osobom, które urodziły się po 1948 roku, a także pracowały przed 1 stycznia 1999 roku.
Oczywiście kwestia kapitału początkowego dotyczy również osób, które urodziły się przed 1949 rokiem. W ich wypadku musi zaistnieć sytuacja, gdy przeszli na emeryturę po 31 grudnia 1998 roku, złożyli pierwszy wniosek o emeryturę po 31 grudnia 2008 roku, ich staż pracy wynosi minimum 20 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn, a także kontynuowali pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Jakie trzeba złożyć dokumenty?

Jak więc widać, temat kapitału początkowego jest naprawdę istotny i powinno się mu uważniej przyjrzeć. Kluczowe w wielu sytuacjach jest po prostu złożenie stosownego wniosku, aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyliczył kapitał początkowy. Co będzie potrzebne do złożenia takiego podania?
Oczywiście podstawową sprawą są wypełnione druki ZUS z podaniem. Kolejną sprawą jest posiadanie dokumentów potwierdzających staż pracy. Mowa tu jest np. o świadectwie pracy lub umowie o pracę. Ostatnią sprawą jest oczywiście dokument, który potwierdzać będzie wysokość otrzymywanego wynagrodzenia. Po złożeniu tych dokumentów wystarczy tylko czekać na decyzję i dokładne wyliczenie kapitału początkowego. W razie wątpliwości zawsze można skontaktować się ze specjalistami w tej dziedzinie pracującymi w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Redakcja maxksiegowosc.pl

Redakcja "MaxKsięgowość" jest polskim portalem internetowym, który specjalizuje się w tematyce związanej z biznesem, finansami, pracą, prawem oraz rozwojem osobistym. Portal ten jest skierowany głównie do osób zainteresowanych zagadnieniami związanymi z rachunkowością, księgowością, zarządzaniem finansami oraz prowadzeniem działalności gospodarczej. Redakcja "MaxKsięgowość" dostarcza czytelnikom aktualne informacje, porady praktyczne oraz analizy dotyczące najważniejszych zagadnień z zakresu finansów osobistych, biznesowych oraz prawa pracy. Jej celem jest pomoc w podejmowaniu świadomych decyzji zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?