Co to jest działalność gospodarcza?
Data publikacji 7 maja 2023
Każdy doskonale wie, że najpopularniejszą formą zatrudnienia w Polsce jest etat, czyli popularna umowa o pracę. Coraz częściej jednak pracodawcy proponują swoim pracownikom przejście na umowę B2B (business to business). Mało tego, coraz więcej osób w ogóle rezygnuje z zatrudnienia i podejmuje się prowadzenia własnej firmy. W obu tych przypadkach wiedzieć trzeba, co to jest działalność gospodarcza i z czym się ona wiąże. Jakie zatem szczegóły trzeba znać w tym zakresie?
Czym jest działalność gospodarcza?
Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, jak założyć swoją własną działalność gospodarczą, powinien zacząć od zdobywania absolutnie podstawowych informacji w tym zakresie, czyli upewnić się, czym działalność gospodarcza tak w ogóle jest.
Najprostsza możliwa definicja brzmi następująco — działalność gospodarcza to zorganizowane, wykonywane we własnym imieniu czynności, których celem jest uzyskanie zarobku. Rzecz jasna działalność ta może przyjmować najróżniejsze postacie. Mowa więc o działalności budowlanej, handlowej, wytwórczej czy też np. usługowej.
Czym charakteryzuje się działalność gospodarcza?
Uzupełnieniem do powyższej podstawowej definicji działalności jest nieco bardziej szczegółowe opisanie jej najważniejszych aspektów. Mowa tu jest więc o tym, że działalność gospodarcza musi być zorganizowana, ciągła, wykonywana we własnym imieniu oraz zarobkowa. Co to wszystko tak w ogóle oznacza?
Co to znaczny, że działalność jest zorganizowana? Uważa się ją za taką, jeśli do jej prowadzenia wykorzystuje się konkretne składniki materialne lub niematerialne. Działalność może zostać uznana za zorganizowaną również w sytuacji, gdy do jej prowadzenia wymagany jest pewien wysiłek organizacyjny.
Ciągłość organizacji rozumie się przez powtarzalność jej działań, lecz także zamiar stałego prowadzenia. Działanie we własnym imieniu oznacza natomiast, że podejmowane przez daną firmę czynności wykonywane są na jej rzecz. Ostatnim aspektem jest oczywiście to, że działalność musi być zarobkowa. Chodzi tu rzecz jasna o fakt, że za wykonane przez siebie działania firma pobiera opłaty w celach zarobkowych.
Jak założyć działalność gospodarczą?
Skoro wiadomo już, czym jest działalność gospodarcza, a także jakie są jej główne cechy charakterystyczne, warto się teraz na sam koniec zastanowić jeszcze nad tym, jak się ją zakłada. Co zatem trzeba wiedzieć o zakładaniu działalności gospodarczej?
Podstawową sprawą, od której trzeba zacząć omawianie kwestii zakładania działalności gospodarczej, jest fakt, że mogą ją założyć jedynie osoby pełnoletnie. Co jednak ciekawe, nie trzeba mieć obywatelstwa, aby to zrobić. Firmę mogą założyć wszyscy obywatele UE, a także osoby spoza wspólnoty, jeśli tylko mają pozwolenie stałego pobytu.
Jak natomiast założyć firmę? Jak się okazuje, jest to łatwiejsze, niż może się wydawać. Wystarczy tylko złożyć internetowo wniosek do CEiDG. Formularz jest na tyle prosty, że każdy bez problemu poradzi sobie z poprawnym jego wypełnieniem. Gdy wniosek zostanie zaakceptowany, przedsiębiorstwo otrzyma przydzielony numer NIP i będzie mogło rozpocząć swoją działalność.