Strona główna
Rozwój osobisty
Tutaj jesteś
Rozwój osobisty jak zostać ratownikiem medycznym

Jak zostać ratownikiem medycznym?

Data publikacji 7 maja 2023


Wiele jest takich zawodów, które cieszą się ogromnym szacunkiem społeczeństwa i stanowią bardzo dużą wartość dodaną dla całego kraju. Nie da się ukryć, że jednym z nich jest ratownik medyczny. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad tym, jak można nim zostać. Warto zatem dowiedzieć się na ten temat nieco więcej. Być może ktoś po poznaniu najważniejszych informacji na ten temat odkryje w sobie powołanie do tego niezwykłego zajęcia, czyli ratowania ludzkiego zdrowia i życia.

Jakie trzeba mieć wykształcenie?

Jak zostać ratownikiem medycznym? Przede wszystkim dowiedzieć się trzeba tego, jakie należy mieć wykształcenie, aby w ogóle można było myśleć o takim zawodzie. Mowa tu jest w końcu o ratowaniu ludzkiego życia, więc odpowiednie przygotowanie merytoryczne jest obowiązkowe.
Kluczowe w zostaniu ratownikiem medycznym jest to, aby mieć ukończone 3-letnie studia licencjackie w tym kierunku, a dodatkowo posiadać dyplom potwierdzający posiadaną wiedzę i umiejętności.
Z jakiego powodu posiadanie takiego dyplomu jest tak ważne? Jak można się bez trudu domyślić, chodzi w tym wypadku o potwierdzenie kompetencji w zakresie anatomii ludzkiego cała, zasad udzielania pierwszej pomocy czy też odpowiedniego postępowania w sytuacjach nagłego zagrożenia życia. Oczywiście wszystkie te umiejętności można zdobyć samodzielnie, lecz dla zostania ratownikiem ich posiadanie musi być potwierdzone dyplomem.

Kto może zostać ratownikiem medycznym — odpowiednie predyspozycje

Na uwadze należy mieć jeszcze to, że do zostania ratownikiem medycznym nie wystarczy doświadczenie i wiedza, które potwierdzone są odpowiednim dyplomem. Z racji tego, że jest to zawód niezwykle wymagający fizycznie, lecz przede wszystkim psychicznie, do jego wykonywania należy mieć odpowiednie predyspozycje. Jakie konkretnie cechy charakteru są w tym wypadku wymagane?
Każdy kandydat na ratownika medycznego musi mieć umiejętność radzenia sobie ze stresem, a także być w stanie szybko racjonalnie ocenić sytuację, w której się znajduje. Co więcej, dobry ratownik to osoba, która jest odpowiedzialna, dobrze się komunikuje, potrafi pracować zespołowo, jest spokojna i opanowana, a przede wszystkim jest wyrozumiała, życzliwa i cierpliwa.

Gdzie można znaleźć zatrudnienie?

Jak zatem widać zostanie ratownikiem medycznym, jest naprawdę bardzo trudne. Wymaga to nie tylko zdobycia odpowiedniej wiedzy, lecz także posiadanie konkretnych cech charakteru. Jeśli jednak wszystkie te warunki zostaną spełnione, gdzie konkretnie można znaleźć pracę?
Z całą pewnością najczęściej ratownicy medyczni zatrudniani są w pogotowaniu ratunkowym. Praca na karetce i odpowiadanie na wezwania to podstawowe zadania.
Oczywiście nie jest to jedyna możliwość zatrudnienia. Innym często poszukującym ratowników miejscem są oddziały SOR. Co prawda pacjenci będą tu mniej wymagający, lecz mimo wszystko jest to bardzo stresująca i trudna praca.
Znacznie spokojniejszym zajęciem dla ratownika medycznego jest zabezpieczanie imprez masowych. Według obowiązujących przepisów organizator tego typu imprezy musi je zabezpieczać poprzez wynajęcie ratownika medycznego.

Redakcja maxksiegowosc.pl

Redakcja "MaxKsięgowość" jest polskim portalem internetowym, który specjalizuje się w tematyce związanej z biznesem, finansami, pracą, prawem oraz rozwojem osobistym. Portal ten jest skierowany głównie do osób zainteresowanych zagadnieniami związanymi z rachunkowością, księgowością, zarządzaniem finansami oraz prowadzeniem działalności gospodarczej. Redakcja "MaxKsięgowość" dostarcza czytelnikom aktualne informacje, porady praktyczne oraz analizy dotyczące najważniejszych zagadnień z zakresu finansów osobistych, biznesowych oraz prawa pracy. Jej celem jest pomoc w podejmowaniu świadomych decyzji zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?