Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes jak założyć stowarzyszenie

Jak założyć stowarzyszenie?

Data publikacji 8 maja 2023


Wiele osób uważa, że jako jednostki nie są w stanie nic zdziałać w swojej najbliższej okolicy i całą inicjatywę pozostawiają politykom. Oczywiście prowadzi to do wielu zaniedbań i zaniechań, często nawet nieumyślnych, lecz wynikających ze zwykłej niewiedzy, jakie problemy trapią daną społeczność. Jak się jednak okazuje, zwykli obywatele mają o wiele więcej możliwości działania, niż może się wydawać. Jedną z większych broni, którą mają, jest możliwość założenia stowarzyszenia. Co powinno się o tym wiedzieć?

Co to jest stowarzyszenie?

Na samym początku dowiedzieć się oczywiście trzeba tego, czym tak właściwie jest stowarzyszenie. Dopiero później przejść będzie można do kolejnych kwestii dotyczących tego, kto może być członkiem stowarzyszenia, a także jak je założyć.
Stowarzyszenie to dobrowolne, samorządne i trwałe zrzeszenie, które istnieje w celach niezarobkowych. Prowadzi ono swoją działalność, opierając się na pracy należących do niego członków. Członkowie stowarzyszenia mają prawo wypowiadać się w sprawach publicznych, a także reprezentować zbiorowe interesy przed władzą publiczną.

Kto może zostać członkiem stowarzyszenia?

Kto tak właściwie może zostać członkiem takiego stowarzyszenia? Czy są jakieś konieczne do spełnienia warunki, bez których nie będzie to możliwe do zrealizowania?
Wiedzieć trzeba, że prawo do tworzenia stowarzyszeń, czyli również bycia jego członkiem, przysługuje każdemu Polakowi, który ma pełną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że członkiem stowarzyszenia nie może być osoba skazana za przestępstwo, małoletnia lub cudzoziemiec. Oczywiście są od tego pewne wyjątki. Przykładowo cudzoziemcy mogą być członkami stowarzyszeń, jeśli wcześniej upewnią się, że status danego stowarzyszenia na to zezwala.

Jakie są rodzaje stowarzyszeń?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak założyć stowarzyszenie. Jeśli chce się poznać odpowiedź na to pytanie, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, że nie ma jednego tylko rodzaju stowarzyszenia. Bardzo ważne jest to, aby zrozumieć, jakie mogą być stowarzyszenia i czy są jakieś różnice w kwestii prawnej związane z ich zakładaniem.
Podstawowym stowarzyszeniem jest oczywiście tzw. stowarzyszenie zwykłe. Do jego założenia trzeba minimum 3 osoby, nie posiada ono osobowości prawnej, a także nie jest wpisywane do rejestru KRS.
Drugim rodzajem stowarzyszenia jest wersja rejestrowana. Oznacza to, że w tym wypadku wymagane jest złożenie wniosku rejestracyjnego w KRS. Takie stowarzyszenie musi mieć minimum 7 członków. Po uzyskaniu wpisu do KRS stowarzyszenie nabywa osobowość prawną.
Z racji tego, że najczęściej zakładane jest stowarzyszenie zwykłe, warto skupić się na nim w pierwszej kolejności. Do jego założenia niezbędne jest stworzenie regulaminu, w którym znaleźć się muszą informację o celu działalności, nazwie stowarzyszenia i jego siedzibie. Gdy wszystko zostanie załatwione, należy złożyć stosowny wniosek do urzędu, a gdy tylko uzyska się wpis do ewidencji, będzie można rozpocząć działalność stowarzyszenia.

Redakcja maxksiegowosc.pl

Redakcja "MaxKsięgowość" jest polskim portalem internetowym, który specjalizuje się w tematyce związanej z biznesem, finansami, pracą, prawem oraz rozwojem osobistym. Portal ten jest skierowany głównie do osób zainteresowanych zagadnieniami związanymi z rachunkowością, księgowością, zarządzaniem finansami oraz prowadzeniem działalności gospodarczej. Redakcja "MaxKsięgowość" dostarcza czytelnikom aktualne informacje, porady praktyczne oraz analizy dotyczące najważniejszych zagadnień z zakresu finansów osobistych, biznesowych oraz prawa pracy. Jej celem jest pomoc w podejmowaniu świadomych decyzji zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?