Strona główna
Rozwój osobisty
Tutaj jesteś
Rozwój osobisty jak założyć hodowlę psów

Jak założyć hodowlę psów?

Data publikacji 6 lutego 2023


Osoby noszące się z zamiarem założenia hodowli psów, powinny pamiętać o tym, że profesjonalne hodowanie zwierząt, choć z pozoru proste, wiąże się z wieloma wyrzeczeniami.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • jak założyć hodowlę psów? – wybór rasy
  • jak założyć hodowlę psów? – kwestie formalne
  • zakładanie hodowli psów – kwestie praktyczne

Jak założyć hodowlę psów? – wybór rasy

Osoby chcące założyć hodowlę psów powinny pamiętać o dokładnym przemyśleniu kilku istotnych kwestii. Po pierwsze przyszli hodowcy powinni zastanowić się nad wyborem odpowiedniej rasy, zwracając uwagę na czynniki takie jak wielkość, usposobienie czy potrzeby poszczególnych psów. Początkujący hodowcy nie mogą zapominać o tym, że niektóre z ras wymagają większego nakładu pracy – w tym wypadku warto zwrócić uwagę szczególnie na poziom aktywności zwierząt.

Kolejnym krokiem na drodze do założenia własnej hodowli okaże się dokładne zbadanie potrzeb i charakterystyki wybranej rasy. Hodowcy powinni być świadomi wymagań psów, poza tym powinni znać również dominujące cechy charakteru czworonogów. Zdobycie rzetelnych informacji na temat wybranej rasy pozwoli stworzyć zbilansowane środowisko, w którym zaspokojone zostaną wszystkie najważniejsze potrzeby zwierząt.

Jak założyć hodowlę psów – kwestie formalne

Przedsięwzięcie tego typu wiąże się z szeregiem rozmaitych formalności. Po pierwsze, osoba zakładająca hodowlę musi być członkiem Związku Kynologicznego w Polsce.

Dodatkowo przyszły hodowca musi pamiętać o złożeniu wniosku do ZKwP, w którym wystosuje prośbę o nadanie unikatowego przydomka hodowlanego. Warto pamiętać o tym, że złożeniu wniosku towarzyszy opłata w wysokości 120 zł.

Początkujący hodowca powinien wiedzieć również o tym, że suka hodowlana musi spełniać kilka istotnych wymagań. Po pierwsze koniecznym okaże się zarejestrowanie zwierzęcia w Związku Kynologicznym, dodatkowo suka powinna być wpisana także do Polskiej Księgi Rodowodowej. Poza tym pies musi mieć  co najmniej trzy oceny bardzo dobre od minimum dwóch sędziów w dowolnej klasie. Ostatni etap zakładania hodowli psów stanowi znalezienie odpowiedniego reproduktora – w tym wypadku hodowcy mają do wyboru opłacanie krycia przez psa spoza hodowli lub zakup reproduktora z rodowodem.

Zakładanie hodowli psów – kwestie praktyczne

Osoby, które myślą o założeniu hodowli powinny mieć na uwadze, że wiąże się to ze sporym nakładem finansowym. Dodatkowo prowadzenie hodowli psów wymaga również sporych ilości wolnego czasu. Profesjonalna hodowla psów, szczególnie w przypadku wymagających ras, to niezwykle ciężkie i czasochłonne zadanie.

Poza tym początkujący hodowcy powinni zadbać również o przygotowanie odpowiednich instalacji – warto pamiętać o tym, że psy powinny mieć zapewnione odpowiednie warunki do odpoczynku, zabawy i socjalizacji. Kolejną ważną kwestią okaże się zapewnienie czworonogom wykfalifikowanej opieki weterynaryjnej oraz wprowadzenie i przestrzeganie zasad zbilansowanej diety. Początkujący hodowcy nie powinni zapominać także o regularnym wykonywaniu niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Redakcja maxksiegowosc.pl

Redakcja "MaxKsięgowość" jest polskim portalem internetowym, który specjalizuje się w tematyce związanej z biznesem, finansami, pracą, prawem oraz rozwojem osobistym. Portal ten jest skierowany głównie do osób zainteresowanych zagadnieniami związanymi z rachunkowością, księgowością, zarządzaniem finansami oraz prowadzeniem działalności gospodarczej. Redakcja "MaxKsięgowość" dostarcza czytelnikom aktualne informacje, porady praktyczne oraz analizy dotyczące najważniejszych zagadnień z zakresu finansów osobistych, biznesowych oraz prawa pracy. Jej celem jest pomoc w podejmowaniu świadomych decyzji zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?