Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse jak sprawdzić czy urząd skarbowy rozliczył pit

Jak sprawdzić, czy Urząd Skarbowy rozliczył PIT?

Data publikacji 6 lutego 2023


Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rozliczenie podatku za miniony rok złożyć należy do końca kwietnia. Osoby fizyczne zobowiązane są do złożenia deklaracji PIT-37. Można to zrobić tradycyjnie lub elektronicznie. Po złożeniu wspomnianej deklaracji podatkowej nie pozostaje już nic innego, jak tylko poczekać, aż zostanie ona rozliczona przez Urząd Skarbowy. Warto jednak wiedzieć, jak sprawdzić czy Urząd Skarbowy rozliczył PIT?

Czego dowiesz się z artykułu:

  • jak sprawdzić, czy Urząd Skarbowy rozliczył PIT?
  • jak sprawdzić status swojego PIT-u w E-Urzędzie Skarbowym?
  • PIT złożony tradycyjnie a elektronicznie – który ma pierwszeństwo?
  • jak długo czeka się na zwrot nadpłaty podatku?

Jak sprawdzić, czy Urząd Skarbowy rozliczył PIT?

Jak wspomniano, swój PIT można złożyć w formie tradycyjnej lub w formie elektronicznej. W tym pierwszym przypadku, aby dowiedzieć się, czy deklaracja podatkowa została już rozliczona, należy z takim pytaniem zadzwonić do Urzędu Skarbowego, w którym PIT został złożony. A jak sprawdzić  złożony przez internet? W tym celu wejść należy na stronę podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy.

Jak sprawdzić status swojego PIT-u w E-Urzędzie Skarbowym?

Aby sprawdzić, czy PIT złożony elektronicznie został już rozliczony, w pierwszej kolejności należy się zalogować na stronie E-Urzędu Skarbowego. Można to zrobić na kilka sposobów. Logowanie możliwe jest przy pomocy Profilu Zaufanego, bankowości elektronicznej, e-dowodu, a także korzystając z aplikacji m-Obywatel lub podając swoje dane podatkowe (PESEL i kwotę przychodu). Po zalogowaniu się do serwisu kliknąć należy w panel Twój e-PIT. Kolejny krok to wybór opcji „Złożone dokumenty”, a następnie wybór konkretnego roku, jaki nas interesuje. W tym momencie na ekranie pojawi się dokładna informacja dotycząca statusu złożonej deklaracji podatkowej oraz informacja dotycząca ewentualnej nadpłaty podatku i jej zwrotu.

PIT złożony tradycyjnie a elektronicznie – który ma pierwszeństwo?

Wielu podatników często pyta, czy forma złożenia PIT-u ma wpływ na to, czy zostanie on rozliczony szybciej. Jednoznacznie odpowiedzieć tu trzeba, że nie ma to żadnego znaczenia. Żaden ze sposobów złożenia deklaracji podatkowej nie ma pierwszeństwa pod kątem tempa jej rozliczenia. Nieco inaczej wygląda jednak sytuacja w przypadku zwrotu nadpłaty podatku. Pod tym względem PIT złożony elektronicznie daje możliwość szybszego otrzymania nadpłaty podatku.

Jak długo czeka się na zwrot nadpłaty podatku?

Jeśli deklaracja podatkowa złożona została w formie tradycyjnej, to Urząd Skarbowy ma 90 dni na zwrot nadpłaty podatku. W przypadku deklaracji złożonej przez internet okres oczekiwania na zwrot nadpłaty podatku jest krótszy. Wynosi bowiem max. 45 dni. Z tego też powodu coraz więcej osób decyduje się na rozliczenie podatku właśnie przez internet. Poza tym taki sposób złożenia swojej deklaracji podatkowej jest szybszy i wygodniejszy. Warto tu dodać, że czas oczekiwania na nadpłacony podatek może być jeszcze krótszy. Dotyczy to osób posiadających Kartę Dużej Rodziny. W ich przypadku okres oczekiwania na zwrot nadpłaty podatku wynosi nie więcej niż 30 dni.

Na koniec dodać trzeba, że obecnie nie ma już obowiązku składania deklaracji podatkowej samodzielnie. Taką deklarację sporządza sam Urząd Skarbowy. Podatnik ma czas do końca kwietnia na to, aby się z nią zapoznać i zaakceptować lub złożyć własną deklarację. Jeśli tego nie zrobi, wówczas PIT sporządzony przez Urząd Skarbowy zostanie automatycznie zaakceptowany.

Redakcja maxksiegowosc.pl

Redakcja "MaxKsięgowość" jest polskim portalem internetowym, który specjalizuje się w tematyce związanej z biznesem, finansami, pracą, prawem oraz rozwojem osobistym. Portal ten jest skierowany głównie do osób zainteresowanych zagadnieniami związanymi z rachunkowością, księgowością, zarządzaniem finansami oraz prowadzeniem działalności gospodarczej. Redakcja "MaxKsięgowość" dostarcza czytelnikom aktualne informacje, porady praktyczne oraz analizy dotyczące najważniejszych zagadnień z zakresu finansów osobistych, biznesowych oraz prawa pracy. Jej celem jest pomoc w podejmowaniu świadomych decyzji zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?